Zpět na přehled rozhovorů

Ondřej Veřtát (Railbot) – rozhovor 21. 6. 2009 Ne 19.10

Profesionální kodér a webdesigner na volné noze – Ondřej Veřtát, na Internetu vystupující také pod přezdívkou Railbot.
1. Ahoj, Ondřeji, na začátek ne příliš originální otázka: „Jak ses dostal k webdesignu; co bylo úplně tím prvním impulsem?“
Na úplně první impuls si už nevzpomenu, tvořit webové stránky jsem zkoušel už na střední škole (frontpage, pak ručně rámy atd.), ještě než jsme se tam k výuce HTML a CSS vůbec dostali. Každopádně ta výuka byl takový zásadní milník, kde jsem se podrobněji seznámil s CSS a začal jsem se tvorbě webových stránek ve volném čase poměrně dost věnovat, což mi vydrželo až do dnešního dne. Tenkrát se ta má tvorba samozřejmě nedala ani vzdáleně považovat za nějaký „webdesign“. Nepatřil jsem ještě do té generace, kde si každý na první web prskne nadpis „Webdesign studio“ :-)
2. Co je podle Tebe, pro ty, kteří chtějí s webdesignem začít, lepší? Sbírat informace na webu, nebo si koupit knížku?
Oboje má své výhody i nevýhody a každému také jistě sedne něco jiného. Pravdou ale je, že informace na webu bývají aktuální, rozebrané v širším měřítku a doplněné o řadu příkladů. Pominout nelze ani diskuze pod články, které bývají studnicí dalších doplňujících informací a řešení k různým problémům. Něco takového kniha nikdy nemůže nabídnout. Bohužel v našich končinách nové kvalitní články o webdesignu prakticky neexistují, takže je potřeba se ponořit mezi zahraniční servery, což pro začátečníky není ideální, těm pro začátek jistě postačí české knihy, kterých naštěstí několik vyšlo a dá se s nimi slušně začít.
3. Máme nějaké mladé a nadějné nastupující webdesignery, kteří by mohli český webdesign posunout o kousek dále?
Nemám dokonalý přehled, takže těžko někoho jmenovat, ale já obecně považuji za mladé a nadějné i lidi ve svém věku – jako jsem já sám :-) Určitě tedy mladých a nadějných, například grafiků, je zde dostatek. Jsou tu šikovní webdesignéři, kteří mají vlastní originální nápady, takže snad ano. Bohužel z většiny se lze setkat pouze s konzervativním přejímáním nápadů ze zahraničí, tudíž se o nějakém posunu mluvit nedá.
4. Co ty a Internet Explorer verze 6; kamarádi či nepřátelé?
Můj vztah k IE6 prošel přirozeným vývojem od neznámého prohlížeče, úhlavního nepřítele přes nutné zlo a skončilo to tolerancí k jeho nedostatkům, se kterými nemůže mít žádný zkušenější kodér problémy. Každý bug je dlouhá léta zdokumentován, na světě existuje množství řešení a workaroundů, takže v drtivé většině případů se nepříjemnostem s IE6 dá dokonce pohodlně vyhnout. Ale nemůžu říci, že se netěším, až jeho podíl na trhu spadne na pár nicotných procent.
5. Pokud bys měl srovnat práci ve firmě s prací na volné noze. Co Ti více vyhovuje?
Rozhodně je to práce na volné noze. Důvody jsou asi jasné – vlastní plánování času, svoboda rozhodování, každý úspěch i neúspěch lze většinou připsat jen a pouze sobě, takže na rozdíl od práce ve firmě je člověk skutečně motivován a doslova strůjce toho pomyslného vlastního štěstí. Samozřejmě jsou zde i nevýhody, ale s trochou praxe je lze minimalizovat tak, aby výhody tohoto druhu pracovního uplatnění převažovaly.
6. Myslíš si, že vydržíš kódovat až do důchodu? Jak vidíš svoji budoucnost?
Nemyslím. A vlastně ani nechci. Ačkoli je kódování celkem dobrá a zajímavá práce, po letech se jako cokoli jiného začne stáčet do nevyhnutelného stereotypu a proti tomu je potřeba se bránit. Buď dělat úplně něco jiného, nebo to alespoň střídat. Já jsem si zvolil druhou variantu a musím říci, že pro změnu kódování zadat někomu jinému a jen pracovat s výsledkem, je osvěžující změna. V současné době se snažím rozjet nějaké vlastní webové projekty, malé i větší. Ideálně bych chtěl kódování téměř pověsit na hřebík a pro změnu zkusit něco na způsob projektového manažera, což se mi doufám zanedlouho podaří.
7. Když občas čtu Tvé reakce na fórech, býváš leckdy přiměřeně ironický. Nepřemýšlel jsi někdy, že začneš psát blog? Myslím, že by byl hojně čtený.
O blogu jsem nikdy neuvažoval. Jestli by někoho můj leckdy ironický a rýpavý styl bavil, těžko říci. Ale jsem si jist, že svůj osobní život nechci na internetu rozpatlávat více, nežli je nutné (sociální sítě apod.) a profesně jsem zase toho názoru, že je zde celá řada zkušenějších kolegů, kterým by psaní odborných příslušelo více, na nějaké rozdávání vědomostí a poučování se osobně cítím poněkud „malý“.
8. Vzkázal bys něco začínajícím webdesignerům?
Buďte soudní, dělejte, co umíte nejlépe. Grafikem nemůže být každý. Pokud si myslíte, že něčemu rozumíte a už to můžete dělat za peníze, ještě s tím počkejte, protože o tom nejspíš víte kulové a jste teprve tak na půl cesty. Vzdělávejte se a nezakládejte webová studia :-)
9. Děkuji za rozhovor.
Také děkuji.

Spojení

Sledování

RSS ikona Twitter ikona
Pěstujeme web on Facebook

Další z dílny Pěstujeme web

Podpora webu

Pokud se Vám rozhovory líbí, můžete na ně odkázat nebo o nich napsat na svém webu. Děkuji.

 

TOPlist