Jan Březina – rozhovor

1. Dobrý den, Honzo. Co/koho nejraději fotíte?

Rád fotím to, co se mi líbí. Nějak neumím fotografovat něco, co se mě osobně nelíbí a vnitřně s tím nesouhlasím. Nějčastěji a asi nejraději fotím lidi, ale asi nejvíc jsou vidět moje fotografie z cest, které považuji za jakousi svojí volnou tvorbu.

2. Máte nějaké fotky, na které jste opravdu pyšný?

Asi jsem na sebe moc náročný na to, abych byl na nějakou svojí fotografii opravdu pyšný, co se týče mého osobního fotografického umu. Ale radost mi třeba udělaly dvě fotografie z Austrálie, které se podařilo vydražit v charitativní aukci pro Leontýnku za poměrně slušné peníze. Nebo jsem rád, že jsem měl možnost fotit Billa Gatese a Steva Jobse v době jejich největší rivality.

3. Je v cloud computingu budoucnost?

Určitě ano, ale je otázka, na jak dlouhou dobu. Osobně si myslím, že myšlenka cloud computingu nám dnes otvírá nové možnosti, ale v budoucnu se najdou i elegantnější řešení téhož. Rozhodně není tak převratné, jak se občas tvrdí.

4. A co Facebook, vyvine se (kam?) nebo zakrní?

To nevím, ale doufám, že se někam vyvine. V dnešní podobě mi přijde příliš zmatený a chybí mi u něj jasnější myšlenka, tedy kromě toho, že se v něm snadno sbírají osobní údaje. Nejsem typický uživatel FB a ani si nemyslim, že se jím stanu. Ale přesto si dovolím tvrdit, že bublina kolem něj je nafouknutá až příliš a nevydrží.

5. Již tradiční otázka; jste pro placený obsah Internetu?

Osobně se mi ta myšlenka líbí. Jsem zvyklý platit na internetu za nejrůznější služby a nevidím nejmenší problém v tom, zaplatit si za dobrý obsah. Bohužel, jakožto provozovatel on-line informačních serverů si nemyslím, že se v blízké době model placení za obsah má šanci nějak masověji rozvinout zejména v Evropě.

6. Český Internet poslední dobou připomíná spíš – ehm, jak to jen slušně vyjádřit – kompost (MFA, katalogy, pochybné weby, …). Myslíte, že se to zlomí a začnou zase vznikat kvalitní projekty jako jakpsatweb.cz, biolib.cz aj?

Nemám pocit, že by na tom byl český Internet hůř nebo líp než kdykoli před tím. Možná se věnuje víc pozornosti pochybným webům, ale to neznamená, že neexistují dobré, zajímavé nebo originální projekty. Stačí věnovat trochu úsilí a najít to, co člověku vyhovuje.

7. Tématem dalšího dílu Digitu má být SEO. Jak vlastně vnímáte SEO vy? Není to z velmi převážné většiny spíše mýtus?

SEO nebude tématem příštího Digitu, ale některého z budoucích dílů. Na druhou stranu si rozhodně pozornost zaslouží, protože je to téma zajímavé, kolem kterého se hodně mlží a málo korektně informuje.

8. I velmi schopní lidé si zvolili SEO jako svoji hlavní činnost. Není to plýtvání potenciálem (vždyť SEO je takové pochybné mastičkářství)?

SEO je zcela legitimní činnost a pokud jí někdo rozumí, tak je to bezesporu skvělá zpráva. Problém vidím v tom, že se za SEO často vydává nejrůznější „mastičkářství“ a za odborníky se vydávají nejrůznější individua. Pokud klient ví, co od SEO opravdu čekat může a najde někoho, kdo to umí zařídit, tak je to sůl každého on-line projektu.

9. Bude někdy Digit o koníčcích Honzy Březiny (fotografování) a Petra Máry (volné potápění)?

Proč ne Digit děláme pro radost a témata volíme často podle aktuální nálady na poslední chvíli. Takže pokud zrovna bude Petr mít nějaký silný zážitek z potápění nebo já něco zajímavého z fotografování, určitě se to v Digitu objeví. Na druhou stranu se snažíme, aby každý díl přinesl něco obecně užitečného nebo zábavného.

10. Kdybyste nežil v České republice, kde byste žil (chtěl žít)?

V tom mám jasno, pro mě je vysněným místem Kalifornie. Západní pobřeží USA je častým cílem mých cest, je to pro mě již dnes druhý domov a pravděpodobně to jednou bude místo, kde budu žít. Navíc Sillicon Valley je takový IT / geekovský Vatikán, takže proč nebýt u zdroje.

11. Vzkázal byste něco čtenářkám a čtenářům?

Udělejte si něčím radost. Mám pocit, že jsme tady v Evropě takoví příliš upjatí a Internet bereme moc vážně. Nejen Digit se to snaží změnit, takže proč třeba nečíst super tweety o Chucku Norrisovi?

Jiří Šarišský