Různé > Analysér kontrastu barev

Analysér kontrastu barev

Jedná se o užitečný nástroj, který nám poví, zda máme na stránkách dostatečně kontrastní text.

Trocha teorie

Analysér kontrastu barev počítá vzájemný kontrast dvou barev. Můžeme tak zjistit kontrast textu vůči jeho pozadí. Nejvyššího kontrastu pak dosáhneme, pokud porovnáme černou a bílou „barvu“. Kontrast je počítán pomocí algoritmu založeného na světelnosti. Starší verze analyséru využívala jiného algoritmu – rozdíl jasu/rozdíl barvy. Na který si můžeme v novější verzi přepnout.

Kolik je dostatečný kontrast

Pokud chceme na svých stránkách mít dostatečně kontrastní písmo, měli bychom dosáhnout určité hodnoty. Cituji jedno z Pravidel přístupnosti:

„6. Barvy popředí a pozadí textu (nebo textu v obrázku) musí být vůči sobě dostatečně kontrastní, jestliže text nese významové sdělení. Kombinace barvy popředí textu (nebo textu v obrázku) a barvy či vzorku na pozadí musí tvořit dostatečný vzájemný kontrast, aby barvy vzájemně nesplývaly pro uživatele, kteří mají zhoršený zrak. Dostatečný vzájemný kontrast musí mít barva textu i v případě, že prvek získá focus. Vzájemný kontrast běžného písma do velikosti 18 bodů nebo tučného písma do velikosti 14 bodů musí dosahovat minimálně hodnoty 5:1. Kontrast běžného písma nad 18 bodů nebo tučného písma nad 14 bodů musí dosahovat minimálně hodnoty 3:1. Posouzení je možné např. v on-line nástroji http://juicystudio.com/services/luminositycontrastratio.php, případně na dalších odkazech z webové stránky http://www.w3.org/TR/2007/WD-UNDERSTANDING-WCAG20-20071211/visual-audio-contrast-contrast.html nebo pomocí aplikace http://www.pravidla-pristupnosti.cz/nastroje/cca.zip na webové stránce http://www.pravidla-pristupnosti.cz/nastroje/kontrast.php. Pozn.: Pokud je text (nebo text v obrázku) použit pouze jako dekorace a nenese žádný informační význam, nemusí být tato podmínka dodržena. Toto pravidlo je povinné.“

Dané hodnoty by pak měly být dosaženy podle algoritmu založeného na světelnosti.

Ukázky programu

Úvodní obrazovka programu Analysér kontrastu barev 2.0

Úvodní obrazovka – pomocí kapátka nabereme barvu libovolného místa. Kapátko funguje zároveň jako lupa, aby se nám barva pohodlně nabírala. Můžeme také zvolit velikost kapátka až do plochy 8 × 8 pixelů rozkliknutím šipky vedle ikony kapátka. Nasátá barva je pak průměrem barev na této ploše.

Simulace zrakového postižení

Pomocí analysátoru se můžeme také podívat na web očima zrakově hendikepovaných uživatelů/uživatelek. Pokud v horních záložkách klikneme na Simulace zrakového poškození, máme na výběr ze tří možností.
Vybereme si například Výřez obrazovky:

Výřez obrazovky v programu Analysér kontrastu barev

Zvolme třeba Deuteranopii (Omezenou schopnost vidět zelenou barvu). Ve výřezu je pak vidět daná část obrazovky tak, jak ji vnímají lidé s touto vadou zraku.
Výřezem je možno pohybovat myší či pomocí klávesnice.

Odkazy a další informace

Pokud si chcete přečíst trochu podrobnější popis tohoto prográmku, zkuste můj článek na Lupě.


Stáhnout Analysér kontrastu barev v češtině (zip, 394 kB, 1862×)


Pro další informace, stažení aktuální verze, stažení dalších jazykových verzí či verze pro Mac, navštivte anglické stránky o Analyséru kontrastu barev.

 

Rovnou k použití

Novinky na webu

Chronologický přehled novinek na tomto webu

Důležité a užitečné

Vstup do diskusního fóra

Diskusní fórum

Mapa webu

Prohlédněte si strukturu webu pro snažší orientaci.

Stažení tohoto webu

Stáhnout celý web (V budoucnu)

Vytvoření webu od A do Z

Nemáte čas nebo nechcete studovat?
Přečtěte si návod, jak vytvořit web od A do Z, aneb snadno a rychle… (V budoucnu)

Ódy na tento web

Zapějte taky nějakou…

Podpora webu

Jak můžete podpořit tento web

Aktualizace webu

Poslední aktualizace webu proběhla
24. 3. 2010.

 

 TOPlist